НВФ «Дока» Геодезичні прилади, обладнання, системи і технології для вирішення задач будь-якої складності від фірми ДОКА, офіційного дистриб’ютора фірми Leica Geosystems в Україні

ТзОВ НВФ «ДОКА» (032) 232-30-40, (044) 592-14-00

Геодезистам, топографам, маркшейдерам, проектантам, будівельникам
НВФ «Дока»
Каталог Продукції
 | 
Про Компанію
 | 
Новини сайту / Новини Leica Geosystems
 | 
Послуги
 | 
Консультації
 | 
-
 
   
Каталог Продукції
Лазерні рулетки
Нівеліри
Електронні тахеометри
Супутникові (GPS) приймачі
Базові станції
Спеціальне обладнання для будівництва
Лазерні 3D сканери
Пошук підземних комунікацій
Точне землеробство
Гіроскопічні насадки
Моніторинг
Програмне забезпечення
Аксесуари
Метрологічне обладнання
Спеціальні пропозиції

Точне землеробство.
Системи паралельного водіння

НВФ "Дока"ПослугиЛазерне скануванняЛазерне сканування Жовківського замку
Послуги
Виконання геодезичних робіт
Лазерне сканування
3D сканування в святих печерах стародавнього Києва
Лазерне сканування Жовківського замку
Пілотний проект з лазерного сканування
Сканування тунелів за допомогою Leica HDS6000
Лазерне сканування Жовківського замку
НВФ «Дока» в черговий раз підтвердила, що вона є однією з провідних інноваційних компаній в своїй галузі. Ми одні з перших почали використовувати в роботі технологію лазерного 3D сканування. Зокрема, сканування замку в м. Жовква Львівської області, яке ми провели восени 2009 року, - це найбільший проект з лазерного 3D сканування, здійснений в Україні на сьогоднішній день.

Знімання пам’яток архітектури, а тим більше таких, що знаходяться в стадії відновлення завжди є справою відповідальною і трудомісткою. Є багато факторів, що впливають на кінцевий результат, в тому числі і пошкодження об’єкту, які необхідно відобразити, і додаткові труднощі, що виникають у зв’язку з ускладненим доступом чи навіть відсутністю доступу до деяких приміщень та їх захаращеність будівельними матеріалами та сміттям.

До таких об’єктів і відноситься комплекс Жовківського замку.  

З чого все починалось, або трошки про замок

Жовківський замок — пам'ятка архітектури епохи Ренесансу у місті Жовква Львівської області. Знаходиться на площі Вічевій, 2. Внесений до Державного реєстру національного культурного надбання України під №1928 (385/0).

 

zhovkva_fasad400

 

Побудували замок на замовлення Станіслава Жолкевського в 1594—1606 роках як оборонну споруду у стилі ренесансу. Замок витримував облоги, хоча кілька разів його здобували козаки. Наприкінці XVII століття був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, за якого пережив період найбільшого розквіту. Сучасного вигляду замок набув внаслідок багатьох перебудов та недбалого ставлення протягом XIX-XX століть. Нині замок реконструюють, проте для огляду відкрите внутрішнє подвір'я та музей. Замок побудований з цегли і каменю. Чотирикутний в плані із вежами на кутах, оточений ровом із водою не тільки зовні, а й зі сторони міста, замок був добре захищений від ворожих нападів. Проте, сучасний вигляд не відповідає давньому — «бракує» колон, арок, вишуканих скульптур, рову, що доходив в ширині до 17 метрів, та й сам замок просів в землю на 6-7 метрів.

По осі північно-східного корпусу розташовується в’їзна брама з надбрамною вежею. Брама оздоблена різьбленим білокам'яним порталом в стилі маньєризму. Північна, східна і південна наріжні вежі замку — неправильної п'ятикутної форми, триярусні, вкриті шатровими дахами. Західна вежа — в зруйнованому стані. Віконні прорізи корпусів та південно-східної вежі мають обрамлення з різьбленого білого каменю. На замкових галереях та надбрамній вежі збереглись бійниці, прорізи яких в більшості закладені.

 

zhovkva_portal400

Південно-західний замковий корпус (палац) — репрезентативний. Він — двоярусний з підвалами. У плануванні цього корпусу використано двохрядну систему анфілад. Тут розміщувались приватні покої власника, скарбниця, кабінети та парадні зали для офіційних прийомів. До них, на другий поверх, вели парадні сходи. Також до покоїв власника примикала каплиця, зведена 1640 року.

Східне крило було житлом для численних гостей замку. В західному знаходилися замкові кухні, пекарні, комори. Перед цим крилом був дубовий водогін, з якого в корито витікала джерельна вода.  

Технічні деталі проекту

В перший день робіт було проведено рекогностування та сканування всіх внутрішніх фасадів з однієї станції, фіксація та координування дев’яти базових марок, закріплених на фасадах за допомогою системи Leica SmartStation в місцевій системі координат.

Виходячи з об’єму запланованих робіт (довжина кожної зі сторін перевищує 100 м), в подальшому набір стаціонарних базових марок було розширено до 25, а сам процес знімання було побудовано таким чином, щоб сканерні ходи замикались на базові марки внутрішніх фасадів, мінімізуючи кількість «висячих» сканерних ходів. Таким чином, було створено максимально жорстку конструкцію, яка дозволяє здійснювати контроль точності отриманих в процесі знімання координат.

Роботи зі сканування проводились за допомогою сканера Leica ScanStation2. Цей сканер характеризується відмінним полем зору (360° по горизонталі та 270° по вертикалі), що важливо при зніманні внутрішніх приміщень та швидкістю до 50 000 вимірів на секунду.

 

zhovkva_scaner400

 

  Відповідно до домовленості архітектурний комплекс замку сканувався як ззовні так і зсередини. Виходячи з об’ємів комплексу, а це, нагадаємо, найбільший проект з лазерного 3D сканування, здійснений в Україні, було прийнято рішення сканувати лише 1 та 2 поверхи корпусів та частково горище адміністративного поверху для оцінки товщини перекриття. Базовий крок сканування складав 3см., деякі фрагменти, наприклад центральний портал, сканували з кроком 3мм. Весь процес сканування зайняв 35 робочих днів протягом 3 місяців. Кількість станцій, з яких виконувалося знімання склало 281. В процесі робіт постійно проводився контроль якості роботи, проводився аналіз можливостей оптимізації процесу робіт. Як один з результатів оптимізації стало використання адаптера бездротового з’єднання Wi-Fi, що відчутно додало зручності в роботі та пришвидшило процес сканування. Один раз на тиждень здійснювали резервне копіювання виконаної роботи на персональний комп’ютер. 

 

zhovkva_result_port400

 

Результатом сканування є об’єднаний скан, що складається з понад 210 млн. точок. Дев'ять опорних марок було закоординовано в місцевій системі координат. Це дозволило привести до неї результуючу хмару точок. Об’єднання сканів для контроля якості знімання в процесі робіт проводилось після роботи на кожній станції. Зшивка в єдину систему координат виконувалося в декілька етапів, оскільки для врівноваження настільки великої кількості марок максимальна кількість ітерацій виявилась недостатньою. За результатами врівноваження хмар точок можна говорити про точність зшивки сканів (неспівпадіння положення марок) не гіршу за 6 мм.

 

zhovkva_result400

Результати лазерного сканування

Реалізований проект став важливим кроком до популяризації впровадження сучасних методів знімання в архітектурі. Для зручності роботи з хмарою точок було створено умовні системи координат для кожного з фасадів замкових споруд та для кожної стіни кожної вежі. Ці системи координат використовють для відображення хмари точок з допомогою плагіна CloudWorx в програмному комплексі AutoCad при подальшому створенні планів фасадів, перерізів та іншої проектної документації.

Зокрема, наші партнери, які виграли тендер на створення проектної документації для реконструкції замку, отримали відправну точку для своєї роботи – детальну і точну інформацію про сьогоднішній стан будівлі.

В майбутньому на замок чекає реставрація, кошти на яку виділила держава. Цей процес є досить тривалий, проте вже зараз ми можемо стверджувати, що завдяки тому, що при визначенні сучасного стану будівлі використовувалась технологія лазерного 3D сканування, ми заощадили дуже багато часу, тим самим наблизивши той момент, коли відновлений замок стане повноцінним туристичним центром.

Андрій Григораш, ТзОВ НВФ «Дока»